Titulo

“Не можна приносити в дім біле і…”: Чого не можна робити перед великим святом “Трійці”, аби не накликати біду на себе та близьких


У п'ятницю, 25 травня, відзначається народне свято "Єпіфанов день". Православна церква в цей день вшановує пам'ять святителя Єпіфанія Кіпрського, єпископа. Існують вказівки, згідно з якими потрібно слідувати за покликом серця. Про це повідомляють https://korupciya.com
Святий Епіфаній жив у IV столітті. В молодості він познайомився з ченцем Лукіаном і став християнином. Лукіан став наставником Єпіфанія і після хрещення прийняв його до свого монастиря.

Після деякого часу Епіфаній став архієреєм міста Саламін, Кіпр. На цій посаді святий ревно захищав християнську віру і допомагав бідним. Він помер у 403 році. Сьомий Вселенський Собор назвав святителя батьком і вчителем Православної Церкви.

У цей день до рябин, які росли перед будинком, виходили дівчата і, надівши найкращі червоні сарафани, водили навколо них хороводи з піснями і танцями, намагаючись задобрити духів вогню і не пустити їх на волю. Про те ж молилися і святому Єпіфанію. До речі, вважалося, що якщо ранок цього дня буде "в червоному каптані" (тобто буде яскрава зоря), то влітку трапиться багато пожеж.

Горобину в давнину чарівною силою наділяли і вважали оберегом. Згідно з повір'ями, горобина захищала людину не тільки від пожежі, але і від засухи, блискавок та інших негараздів, а тому, не дивно, що це дерево завжди намагалися посадити недалеко від будинку – часто її можна було побачити в палісадниках.

Багато повір'їв було пов'язано і з іншою рослиною, на яку звертали увагу в цей день. Говорили, що, якщо на Єпіфана на ставках з'явилися листя латаття — значить, заморозків більше не буде.

Не можна в цей день:


Прибирати, шити, стригтися. Увечері напередодні Трійці в будинку повинні бути закінчені всі домашні клопоти і приготування до святкування. З цього моменту на найближчі два дні суворо забороняється займатися фізичною працею. Серед іншого, не можна прати, різати, шити, в'язати, стригтися і працювати на городі. 

Купатися. Тиждень перед Трійцею в народі називається Русалчин, і ці дні було суворо заборонено купатися у водоймах. Наші предки вірили, що того, хто порушить цю заборону, русалки заберуть до себе у вир. За старих часів багато хто навіть не вмивалися на Трійцю, вірячи, що в цей день сили водної стихії живуть за власними правилами і можуть завдати шкоди людині.  

Приказки та прикмети:

– На сході небо червоне – до сухого літа.

– Сонце на зорі у "червоному каптані" – влітку не уникнути пожеж за сухої погоди.

– На горобині багато кольору – до хорошого врожаю льону.

– Якщо на ставках на Єпіфана з'явилися листя латаття, значить слід було очікувати закінчення заморозків, але якщо їх бутони все ще були закриті, то чекали повернення морозів.
Загрузка...
На платформі Blogger.